Žihľava ako ju nepoznáme a jej využitie v kuchyni

clanok-cover-10
najrecepty.eu

Žihľava je rastlina, ktorá je pre mnohých známa ako invazívny druh a preto sa snažia jej rast obmedziť. Avšak málokto si uvedomuje, že žihľava je nielen zdravotne prospešná, ale aj skvelým doplnkom do kuchyne.

Žihľava patrí do skupiny rastlín nazývanej Urtica a existuje niekoľko druhov, ktoré sa nachádzajú po celom svete. Najznámejší druh je Urtica dioica, ktorý sa vyskytuje v Európe, Ázii, Afrike a Severnej Amerike. Rastie na neobrobenej pôde, po cestách, okolo domov a mnohí ju poznajú skôr ako bolestivú rastlinu, ktorá spôsobuje pálenie a svrbenie pri kontakte s kožou.

Avšak, keď sa pozrieme na zloženie žihľavy, zistíme, že obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamín C, železo, vápnik a draslík. Okrem toho obsahuje aj rôzne antioxidanty a zlúčeniny, ktoré majú protizápalové účinky.

clanok-cover-10.1

Vďaka svojmu bohatému zloženiu sa žihľava stala populárnym doplnkom do kuchyne. Je možné ju pridať do rôznych jedál, aby sa zvýšila ich výživová hodnota. Napríklad, listy žihľavy sa dajú pridať do smoothie, šalátov, polievok alebo omáčok. Žihľavu je tiež možné použiť ako náhradu za špenát v rôznych receptoch.

Okrem toho sa žihľava dá použiť aj na výrobu čaju, ktorý má množstvo zdravotných benefitov. Čaj z žihľavy môže pomôcť s trávením, zlepšiť funkciu obličiek a močového mechúra a pomôcť pri liečbe bolesti kĺbov.

Ak sa rozhodnete vyskúšať žihľavu v kuchyni, musíte si dávať pozor na to, ako ju spracovávate. Listy žihľavy je najlepšie zbierať na jar alebo na jeseň, keď obsahujú najviac živín. Pred použitím je dôležité ich opláchnuť a osušiť. Ak sa bojíte pálenia a svrbenia, môžete použiť rukavice.

Žihľava je rastlina, ktorá má mnoho zdravotných benefitov a je skvelým doplnkom do kuchyne. Obsahuje dôležité vitamíny a minerály, antioxidanty a zlúčeniny s protizápalovými účinkami. Je možné ju pridať do smoothie, šalátov, polievok alebo omáčok, alebo ju použiť ako náhradu za špenát v rôznych receptoch. Okrem toho sa dá použiť na výrobu čaju, ktorý môže pomôcť pri trávení, zlepšiť funkciu obličiek a močového mechúra a pomôcť pri liečbe bolesti kĺbov. 

Ak sa rozhodnete vyskúšať žihľavu v kuchyni, dajte si pozor na to, ako ju spracovávate a pred použitím ju dôkladne opláchnite a osušte. Žihľava je skvelým príkladom toho, že aj rastliny, ktoré sú často považované za buriny, môžu byť skutočne cenné a prospešné pre náš organizmus.

Redakcia NajRecepty.eu
Radi varíte? Chcete sa podeliť o svoj recept s ostatnými? Neváhajte, zaregistrujte sa a pridajte hneď sem svoj recept.

Tiež sa ti môže páčiť