Mrkva a jej využitie v kuchyni

najrecepty.eu

Mrkva (Daucus carota) je plodina, ktorá je považovaná za jednu z najobľúbenejších zelenín na svete. Je to zdroj vitamínov, minerálov a vlákniny, ktorý má široké spektrum využitia v kuchyni. V tomto článku si preto prejdeme niektoré z najčastejších spôsobov, ako môžete mrkvu použiť pri príprave jedál.

1. Mrkvová polievka

Mrkvová polievka je jednoduché a chutné jedlo, ktoré si obľúbili mnohí. Mrkva sa používa ako základ polievky a môže byť kombinovaná s inými zeleninami, ako sú napríklad zemiaky, cibuľa, alebo paradajky. Mrkvová polievka môže byť výbornou voľbou ako zahrievajúce jedlo počas chladných dní.

2. Mrkvové pyré

Mrkvové pyré je skvelou alternatívou pre tých, ktorí sa snažia znížiť príjem sacharidov. Mrkva sa najprv uvarte a potom rozmixuje do pyré, ktoré môže byť použité ako príloha k mäsu alebo zelenine. Mrkvové pyré má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny, čo z neho robí zdravú a chutnú voľbu.

3. Mrkvové placky

Mrkvové placky sú chutné a výživné, a sú skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia o zdravý obed alebo večeru. Mrkva sa najprv nastrúha a potom sa zmieša s múkou a ďalšími prísadami, ako sú napríklad vajcia alebo cibuľa. Zmes sa potom vyformuje do plátok a pečie sa v rúre. Mrkvové placky sú skvelou voľbou pre vegetariánov a vegánov, pretože obsahujú veľa vitamínov a minerálov.

clanok-cover-8.1

4. Mrkvový koláč

Mrkvový koláč je sladké jedlo, ktorého základom je mrkva. Mrkva sa najprv nastrúha a potom sa zmieša s múkou, vajcami, cukrom a ďalšími prísadami. Zmes sa potom pečie v rúre a posype sa práškovým cukrom. Mrkvový koláč má nízky obsah tuku a môže byť skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia o zdravý dezert.

5. Mrkvový džús

Mrkvový džús je zdravý nápoj, ktorý obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Mrkva sa najprv umyje a očistí, a potom sa nakrája na menšie kusy. Kusy mrkvy sa potom dajú do mixéra a rozmixujú sa spolu s vodou alebo inými ovocnými prísadami. Mrkvový džús môže byť skvelou voľbou ako ranný nápoj, ktorý vás nabudí a dodá vám energiu na celý deň.

Okrem týchto spôsobov sa mrkva môže použiť aj ako prísada do šalátov, do zeleninových jedál alebo do omáčok. Mrkva má tiež veľa zdravotných výhod, pretože obsahuje antioxidanty a karotény, ktoré pomáhajú chrániť pred rôznymi ochoreniami.

Využitie mrkvy v kuchyni je teda naozaj široké a významné. Mrkva je zdravá, chutná a výživná zelenina, ktorá by mala byť súčasťou každého zdravého stravovania. Takže neváhajte a skúste pripraviť niektoré z týchto jedál s mrkvou, ktoré vám určite budú chutiť.

Redakcia NajRecepty.eu
Radi varíte? Chcete sa podeliť o svoj recept s ostatnými? Neváhajte, zaregistrujte sa a pridajte hneď sem svoj recept.

Tiež sa ti môže páčiť