10 najobľúbenejších nápojov z Mexika

clanok-cover-8
najrecepty.eu

Mexiko je známe nielen svojou kuchyňou, ale aj rôznymi druhmi nápojov, ktoré sa tu pijú. Záleží samozrejme na mieste a príležitosti, no v tomto článku sa pozrieme na niektoré z najobľúbenejších nápojov, ktoré si Mexičania radi doprajú.

1. Horchata

Horchata je sladký nápoj, ktorý sa vyrába z ryže, mlieka, cukru, škorice a vanilky. Je to osviežujúci a veľmi populárny nápoj v Mexiku, najmä v horúcich letných mesiacoch. Horchata sa často podáva aj k jedlu.

2. Tequila

Tequila je asi najznámejší alkoholický nápoj, ktorý pochádza z Mexika. Vyrába sa z modrej agáve, ktorá rastie len v mexickom štáte Jalisco a niektorých okolitých oblastiach. Tequila sa pije čistá alebo v miešaných nápojoch, ako napríklad margarita.

Margarita je kokteil, ktorý je veľmi populárny v Mexiku aj v zahraničí. Tento nápoj je vyrobený z tequily, pomarančového likéru a čerstvého citrónového alebo limetkového džúsu. Margarita má osviežujúcu chuť s jemným citrusovým podtónom a môže byť podávaná s alebo bez soli na okraji pohára. Mnoho miest ponúka rôzne varianty margarity, ako napríklad s príchuťou ovocia alebo byliniek, ktoré dodávajú nápoju originálnu chuť a farbu. Margarita sa často podáva v koktailových pohároch s ľadom a môže byť ideálna na osvieženie počas horúcich letných dní alebo ako spoločník pri relaxácii s priateľmi.

3. Mezcal

Mezcal je podobný tequile, no na rozdiel od nej sa vyrába z rôznych druhov agáve. Má silnejšiu chuť a obsahuje aj červené červy, ktoré dodávajú nápoju jemnú korenenú chuť. Mezcal sa často pije spolu s soľou a citrónom.

4. Atole

Atole je tradičný nápoj, ktorý sa vyrába z kukuričnej múky, mlieka, cukru a vanilky. Má hustú a krémovú konzistenciu a podáva sa teplý. Atole sa často podáva k raňajkám alebo ako dezert.

clanok-cover-8.1

5. Agua fresca

Agua fresca je ďalší osviežujúci nápoj, ktorý sa skladá z vody, ovocia a cukru. Môže sa použiť rôzne ovocie, ako napríklad melón, jahody, papája alebo ananás. Agua fresca sa pije najmä v horúcich letných mesiacoch a je ideálny na zmiernenie smädu.

6. Pozol

Pozol je nápoj, ktorý sa vyrába z fermentovanej kukuričnej múky, vody a kakaa. Má silnú chuť a slúži aj ako energetický nápoj. Pozol sa často podáva aj s mliekom a cukrom.

7. Coca-Cola

Coca-Cola je obľúbený nápoj po celom svete a Mexiko nie je výnimkou. Coca-Cola sa predáva v Mexiku v mnohých rôznych variantoch, vrátane originálnej verzie a rôznych príchutí, ktoré sú špecifické pre mexický trh. Medzi najobľúbenejšie patrí Coca-Cola s limetkou alebo s cukrom z trstinového cukru, ktorá sa nazýva „Coca-Cola Mexicana“.

8. Champurrado

Champurrado je tradičný mexický nápoj, ktorý sa podobá atole. Vyrába sa z kukuričnej múky, mlieka, kakaa a korenia. Má silnú čokoládovú chuť a podáva sa teplý. Champurrado sa často podáva aj s kusom čerstvého chleba.

9. Michelada

Michelada je miešaný nápoj, ktorý sa skladá z piva, limetky, soli a korenia. Má osviežujúcu chuť a je ideálny pre tých, ktorí nemajú radi tvrdé alkoholické nápoje. Michelada sa často podáva aj s ľadom a so zeleninovými prísadami ako paradajka alebo jalapeňo paprička.

10. Jarritos

Jarritos sú ovocné nápoje, ktoré sú veľmi populárne v Mexiku. Vyrábajú sa vo viac ako 10 rôznych príchutiach, ako napríklad tamarindo (tamarind), jamaica (hibiskus), piña (ananás) alebo limón (limetka). Jarritos sú sladké a osviežujúce a ideálne sa hodia na pitie počas horúcich letných dní.

V Mexiku je množstvo rôznych nápojov, ktoré majú svoje tradičné korene a sú obľúbené u miestnych obyvateľov. Ak navštívite Mexiko, určite sa odporúča ochutnať aspoň niekoľko z týchto nápojov a objaviť ich rôzne príchute a varianty.

Redakcia NajRecepty.eu
Radi varíte? Chcete sa podeliť o svoj recept s ostatnými? Neváhajte, zaregistrujte sa a pridajte hneď sem svoj recept.

Tiež sa ti môže páčiť